שמירות, תורנויות ו…דלקות בדרכי השתן? מסתבר שחיילות סובלות יותר מזיהומים בדרכי השתן. איך אפשר למנוע ולטפל?

פנינו לד"ר בוריס פרידמן, רופא בכיר במחלקה האורולוגית במרכז הרפואי "כרמל" מקבוצת "כללית", וראש החוג הארצי לאורולוגיה קהילתית באיגוד האורולוגים הישראלי, כדי להבין מדוע חיילות סובלות יותר מדלקות בדרכי השתן.

ד"ר פרידמן, למה חיילות סובלות יותר מדלקת בדרכי השתן?

"ריבוי הדלקות בגיל הזה בארץ זהה למצב אצל אוכלוסיית הנשים הצעירות בעולם. בגיל זה, נשים צעירות יוצאות לראשונה מהמסגרת הביתית והנוחה לתקופות ארוכות, אם לבסיסים בצבא או כמו בחו"ל – למוסדות השכלה גבוהה רחוקים מהבית, והן צריכות להסתגל לסביבה חדשה שלא תמיד מספקת נוחות אופטימלית. בנוסף, זה גם הגיל שבו חלק מן הנשים מתחילות בקיום יחסי מין, שהוא עצמו מהווה גורם סיכון נוסף לדלקות ולזיהומים".

אז מה קורה דווקא בצבא, שגורם לחיילות להיות מועדות יותר לזיהומים בדרכי השתן?

"את מערכת השתן צריך 'לשטוף' בצורה טובה וסדירה כדי להיפטר מהחיידקים. זה דורש שתייה מרובה והתרוקנות בצורה קבועה. בשירות הצבאי ובעיקר בשירות אינטנסיבי וקרבי, לעתים לא שותים מספיק, וגם מאבדים נוזלים בהזעה. בנוסף, בשל תנאי סביבה לא אופטימליים חיילות עשויות להתאפק לאורך זמן, ואז לחיידקים יותר קל לשגשג ולגרום לזיהומים בדרכי השתן, כולל דלקות חוזרות בדרכי השתן".

החיילות לפעמים מאמינות שהסיבה לזיהום היא היגיינה לקויה, שהמקום שבו הן מתפנות לא נקי, לא סטרילי. האם יש בזה אמת?

"יש בזה אמת עקיפה. בגלל החשש מההיגיינה הלקויה הבנות נוטות להתאפק יותר וההתאפקות עצמה עלולה לגרום לחיידקים לשגשג. זה מוכר גם מימי בית הספר, כשילדות לא רוצות להתפנות בשירותים בגלל ההיגיינה וכך גם בתקופת הצבא. ככל שהסביבה פחות מאפשרת ופחות נגישה וההתאפקות יותר גדולה עלולות להיווצר יותר דלקות בשתן".

אז מה חיילות יכולות לעשות כדי להימנע מזיהומים חוזרים בדרכי השתן?

"ברמה ההתנהגותית נשים בכלל וחיילות בפרט צריכות לסגל לעצמן הרגלים בריאים: להרבות בשתייה, לשתות בכמויות קטנות בצורה תכופה ולא הרבה בבת אחת; להקפיד להתפנות בצורה סדירה ולא להתאפק; ברמת הקפדה על תזונה טובה והיגיינה – גם עצירות או שלשול עשויים להגביר את תופעת הדלקות כך שמומלץ לצרוך תזונה מאוזנת ובריאה ולהקפיד על היגיינת ידיים. בנוסף, יש תכשירים צמחיים, החל מחמוציות ועד לתכשירים רפואיים שאפשר להיעזר בהם ולהימנע מדלקות בדרכי השתן".

האם דלקות בדרכי השתן תמיד דורשות טיפול אנטיביוטי, ומה דעתך על טיפול מניעתי באנטיביוטיקה במקרה של זיהומים חוזרים?

"אני חושב שהטיפול האנטיביוטי המניעתי אינו צריך להיות 'קו הטיפול' הראשון. אנטיביוטיקה פוגעת גם בחיידקים הטובים בגוף, ואז עולה הסיכון לפטרת וגינלית ולפגיעה בפלורת החיידקים במערכת העיכול. לכן, את האנטיביוטיקה אני שומר למצבים של תסמינים משמעותיים עם תרבית שתן חיובית או במקרים של חום גבוה. כמו כן, אנחנו מוטרדים מאוד ממצב של עמידות חיידקים לאנטיביוטיקה, וחשוב לצמצם את השימוש בה כאשר הדבר אפשרי. יש תכשירים שאינם אנטיביוטיים כמו יוטיפרו פלוסA.F. , שנמכרים בבתי המרקחת ללא מרשם רופא. הם גם מסייעים בהקלה על התסמינים, וגם יכולים להפחית את השימוש באנטיביוטיקה".

ד"ר בוריס פרידמן התראיין על הנושא בתוכנית "רופא פרטי" עם פרופ' יעקב בורנשטיין ברדיו צפוןלראיון המלא לחצו כאן.

כתבות נוספות

"כל חודש לקחת אנטיביוטיקה במשך חיים שלמים? יש פתרונות טובים יותר"

אלינור (שם בדוי, השם שמור במערכת) היא מעצבת גרפית מאזור המרכז, בת 47, נשואה ואמא לילדים. כשביקשנו מאלינור להתראיין לכתבה על יוטיפרו פלוס A.F. אלינור הסכימה והוסיפה שהיא מרגישה שזו שליחות עבורה לספר לנשים אחרות על המוצר שהוא היום חלק משמעותי מאיכות החיים שלה.
קראו עוד>

עדנה חשבה שהיא ניסתה את כל הטיפולים הקיימים, עד שהבינה שגם היא יכולה לחיות ללא דלקת בדרכי השתן

עדנה (שם בדוי, השם שמור במערכת) היא אישה נמרצת בגיל הפנסיה, גרה בבית מתוק באחד מיישובי הצפון. עדנה הייתה גננת מוערכת, הגננת המיתולוגית שכל ילדי היישוב גדלו על ברכיה, וכיום היא נהנית מזוגיות פרק ב' טובה וארוכת שנים ומהנכדים שממלאים את הבית.
קראו עוד>

דלקת בדרכי השתן – למה זה קורה לנו?

דלקות חוזרות בדרכי השתן הן תופעה נפוצה מאוד אצל נשים. מהם הסימפטומים? כיצד להימנע מזיהומים חוזרים ונשנים? ואיך מתמודדים עם התופעה הלא נעימה שבשיאה עלולה לגרום לסיכון בריאותי? ד”ר ורז'ביצקי אלכסנדרה, מנהלת מרפאת כללית גבעת המורה עפולה עם תשובות לשאלות
קראו עוד>

יתרונות יוטיפרו פלוס .A.F

יוטיפרו פלוס .A.F הוא טיפול לא אנטיביוטי המסייע בשליטה ומניעת זיהומים בדרכי השתן בעל יעילות קלינית מוכחת בהקלה על תסמיני זיהום בדרכי השתן (כאב וקושי במתן שתן, דחיפות ותסמינים כלליים), במניעת התפתחות הזיהום, כטיפול מניעתי בזיהומים חוזרים בדרכי השתן ובהפחתת השימוש באנטיביוטיקה.
קראו עוד>
Lap-00813-11/2021
לחצי כאן לקבלת קופון הנחה >
דילוג לתוכן